Współczesna medycyna estetyczna i kosmetyka umożliwia pozbycie się zmian skórnych w dość nieskomplikowany sposób. Elektrokoagulacja brodawek, kurzajek czy naczynek wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzenia, które przy pomocy igły z elektrodami generuje wysokie napięcie. Igła wprowadzona pod skórę przez kosmetyczkę za pomocą łuku elektrycznego ścina białko w tkance. Dzięki temu obumierają zmiany takie jak brodawki, kurzajki czy popękane naczynka.
W przypadku każdej niepokojącej zmiany skórnej pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy się zdecydować jest kontakt z dermatologiem. Lekarz powinien zdecydować, czy zmiana kwalifikuje się do leczenia lekami czy zabiegami – oraz czy będą to zabiegi w gabinecie lekarskim, czy u kosmetyczki.
Elektrokoagulacja naczynek polega na ich trwałym zamknięciu przy wykorzystaniu wysokiej temperatury wytwarzanej przez wprowadzany pod skórę prąd. Ponadto innymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:
Do przeciwwskazań, jak przy większości tego typu zabiegów, należą:
Elektrokoagulacja kurzajek, brodawek, pękniętych naczynek i innych zmian skórnych jest stosunkowo bezpieczna i rzadko występują po niej powikłania. Ważne jednak jest pamiętanie o podstawowych środkach bezpieczeństwa.
Po zabiegu elektrokoagulacji kurzajek, brodawek, naczynek lub innych zmian, lekarz lub kosmetyczka mogą zalecić stosowanie preparatów takich jak miejscowe środki przeciwbólowe lub/i antybakteryjne. Miejsce poddane działaniu prądu należy chronić przed słońcem, a także nie stosować na nie kosmetyków zawierających witaminę C, retinol czy kwasy różnego typu.